Choroby towarzyszyły ludzkości od zawsze. Wiele z nich jest śmiertelnych, a z niektórymi nauczyliśmy się walczyć. Prowadzenie działań przeciwko chorobom jest oparte przede wszystkim na nowoczesnych aparaturach, które wykorzystują prawie same podstawowe prawa fizyki i chemii. Przykładem jest aparat USG, ultrasonografia. Za pomocą ultradźwięków możliwe jest pozyskiwanie obrazów badanych tkanek.

badanie usg

Jest to metoda bezinwazyjna i jednocześnie precyzyjna w wykrywaniu nawet najmniejszych zmian w narządach. Wiele dziedzin medycyny wykorzystuje aparat USG do diagnozowania i badania. Kardiolodzy wykorzystują ultrasonografię do obrazowania struktur serca. Można również pracę żył i tętnic w organizmie. Ginekolodzy obserwują rozwój i aktywność płodu. Dzięki USG wielu osobom, które zgłosiły się na to badanie uratowano życie, ponieważ badanie to jest bardzo dokładne. Chociażby diagnoza kamieni na nerkach lub w moczowodach, wrzody żołądka, pęknięcie jakiegoś organu, dokonane w odpowiednim momencie są bardzo istotne dla ratowania naszej egzystencji. W neurologii za pomocą USG Dopplerowskiego można badać przepływ krwi przez układ nerwowy, co pozwala określać ewentualne niedokrwienia mózgu, zmian miażdżycowych. Właściwie każdy szpital osiada własną aparaturę diagnostyczną i badania USG są powszechnie dostępne dla osób ze skierowaniem lekarskim.

Koszty badania tą metodą są stosunkowo tanie i dodatkowo obraz powstaje w czasie rzeczywistym, co jest niezwykle istotne gdy potrzebujemy szybkich wyników do określenia stanu chorego. Podczas badania USG operator sprzętu ustawia różne częstotliwości fali, dzięki czemu powstaje dobrze odzwierciedlony przekrój badanego obiektu.