Śmierć kogoś bliskiego jest traumatycznym wydarzeniem. Na początku zazwyczaj nie jesteśmy wstanie się z tym pogodzić. Następnie nasze myśli skupione są na załatwianiu wszelkich formalności związanych z pogrzebem. Później przychodzi czas żałoby i wtedy powoli uświadamiamy sobie, że bliska nam osoba naprawdę już nie wróci. W końcu przychodzi taki moment, że zaczynamy zastanawiać się nad wyborem odpowiedniego nagrobka, żeby mieć stałe miejsce odwiedzin.

Wybór nagrobka wbrew pozorom nie jest taki prosty. Jeżeli pierwszy raz w życiu musimy się zmierzyć z taką sytuacją, to może się okazać, że nagrobki kraków wcale nie należą do najtańszych. Niestety trzeba na to przeznaczyć trochę pieniędzy, ale zazwyczaj nie mamy z tym żadnego problemu. W końcu nagrobek to nowy dom dla ukochanej osoby i chcemy, żeby był odpowiedni. Oczywiście cena zależy od tego na jaki nagrobek się zdecydujemy. Możemy wybrać tradycyjny ze zwykłego lub duży, wspaniały z marmuru. Wiadomo, że w tym drugim przypadku cena będzie znacznie wyższa.

Zanim odwiedzimy zakład kamieniarski, to warto na chwilę usiąść i zastanowić się jaki nagrobek najbardziej będzie nam odpowiadać. Często w pierwszym odruchu chcemy wybrać jak najdroższy, żeby w ten sposób pokazać jak bardzo kochaliśmy osobę, która odeszła z tego świata. Jednak tak naprawdę dla niej nie ma już znaczenia czy będzie mieć nagrobek z kamienia, marmuru czy złota. Dla osoby zmarłej ważna jest pamięć i to, że ktoś będzie odwiedzał jej grób i zapalał świeczkę.

Przy wyborze nagrobka warto też zastanowić się nad naszymi możliwościami finansowymi i nie tylko. Pomyślmy czy jesteśmy wstanie często odwiedzać cmentarz i regularnie czyścić nagrobek. Na początku z całą pewnością odwiedzamy zmarłego regularnie, ale niestety z czasem to się zmienia. Możemy nie mieć czasu, sił. Możemy też mieszkać na stałe w innej miejscowości i nie móc często przyjeżdżać. Chociażby z tego powodu warto wybrać prosty nagrobek z kamienia, który będzie odporny na wszelkie zabrudzenia. Dzięki temu grób bliskiej nam osoby będzie wyglądać dobrze nawet jeżeli my nie będziemy mogli czyścić go regularnie.

Zakłady kamieniarskie mają wzory nagrobków, ale również wykonują nagrobki zgodne z życzeniem klienta. Tak naprawdę możemy stworzyć nagrobek jaki tylko chcemy. Nawet jeżeli zdecydowaliśmy się na kremację ukochanej osoby, to wcale nie oznacza, że musimy zamówić mały nagrobek, który jest charakterystyczny dla urn. Możemy zażyczyć coś większego. Wszystko zależy od nas.

Jeżeli już zamówimy nagrobek i zapłacimy za niego określoną cenę, to należy jeszcze zadbać o posiadanie gwarancji na piśmie. Z całą pewnością nie chcielibyśmy, żeby po pewnym czasie grób nam osiadł i będzie konieczność kupienia nowego nagrobka. Dlatego istotne jest to, żeby nagrobek został położony w odpowiedni sposób oraz w określonym czasie. Nie powinno się tego robić za szybko, ponieważ wtedy istnieje większe ryzyko, że się zapadnie. Przyjęło się, że najlepiej postawić pomnik rok po śmierci. Wtedy ziemia jest już odpowiednio przygotowana i nie powinna się zapadać pod wpływem ciężaru.

Odwiedzając grób ukochanej osoby nie tylko czyśćmy nagrobek i sprzątajmy obok grobu. Zmarłemu nie o to chodzi. Przede wszystkim pozostańmy tam chwilę, powspominajmy zmarłą osobę, odmówmy za nią modlitwę i zapalmy świeczkę. Dla niej nie ma znaczenia czy ma nagrobek, czy nie. Dla osoby zmarłej znaczenie ma, że ją odwiedzamy, ponieważ dzięki temu wie, iż o niej pamiętamy. Osoba zmarła nie potrzebuje rzeczy materialnych, ale naszej pamięci.