Budowa domu lub innego budynku wymaga od właścicieli lub inwestorów wykonania wielu prac, a jedną z najważniejszych są z pewnością wysokiej jakości wylewki i tynki, jeden z elementów wykończenia wnętrz, któremu trzeba poświęcić dużo uwagi.
art-wall-brush-painting-largeJeszcze do niedawna tynkowanie było wyjątkowo uciążliwą pracą przeprowadzaną ręcznie i wymagającą naprawdę dużych umiejętności. Jednak obecnie coraz częściej stosuje się nowe rozwiązanie, którym są tynki maszynowe (Kraków LITBUD). Pozwala to na szybkie wykończenie bardzo dużych powierzchni, nawet do kilkuset metrów kwadratowych dziennie. Tynki maszynowe nakłada się na uprzednio przygotowaną ścianę za pomocą specjalnego agregatu, a ręcznie wykonuje się tylko ostateczne wygładzenie powierzchni.
W bardzo podobny i równie uciążliwy sposób wykonywano dotychczas także wylewki na podłogach. Było to jednak o tyle trudniejsze, że trzeba było uzyskać w tym przypadku idealnie poziomą powierzchnię. Takie pracochłonne metody odeszły już na szczęście do lamusa i obecnie coraz powszechniejsze stały się wylewki maszynowe. Tak samo jak tynki, wymagają one użycia specjalnego urządzenia, agregatu który jest nazywany mixokretem maszynowym. Do jego zbiornika dodaje się ściśle odmierzoną ilość wody, piasku oraz cementu, gdzie są one mieszane aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Taka mieszanka jest następnie podawana wężami na powierzchnię na której mają zostać wykonane wysokiej jakości wylewki maszynowe. Ta nowoczesna metoda zyskuje coraz większe zaufanie i jest powszechnie stosowana przez większość firm budowlanych. W szczególności sprawdza się przy pracach w budynkach takich jak hale sportowe czy centra handlowe, gdzie do wykończenia są często bardzo duże powierzchnie. Stosowanie tradycyjnych metod znacznie wydłużyłoby czas budowy, niepotrzebnie zwiększając jej koszty.